Místní aktuality

Humanitární misionáři v Česku opět nacházejí partnery a možnosti, jak pomáhat lidem v jejich potřebách

V roce 2023 po osmi letech do České republiky opět přišli sloužit humanitární misionáři Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Jsou to starší Clay Johnson a jeho manželka sestra Danette Johnsonová. Během své 18 měsíční služby nacházejí partnery, se kterými pomáhají lidem v různých životních situacích. 

Od svého příjezdu se pustili do pilné práce, našli možnosti, jak pomáhat a sloužit druhým. Společně s misionáři a členy Církve v České republice uskutečnili projekty, v nichž se dostalo pomoci lidem v jejich potřebách, a ve všech projektech bylo navíc možné vnímat lásku Spasitele Ježíše Krista a ducha porozumění a jednoty.

Starší Johnson hovoří o svém povolání takto: „Nemusíte cestovat daleko od domova, abyste mohli činit dobro. Hledat možnosti, jak zlepšit životy zranitelných, kteří žijí mezi vámi, definuje dobročinného člověka.

Nemusíte být dokonalí, abyste mohli činit dobro. Zmírnění utrpení, ochrana důstojnosti zranitelných a starost o blaho druhých je základním zájmem humanitárně smýšlejícího člověka.

Nemusíte být formálně povoláni, abyste mohli sloužit jako dobrovolníci. Otevřete oči a otevřete své srdce. V místě, kde žijete, je kolem vás mnoho potřebných.

Hledání způsobů, jak pomoci druhým a zmírnit jejich utrpení, vyplní prázdnotu, kterou často pociťujeme v každodenním životě. Pokud sloužíte druhým, sloužíte Bohu. Naplňujete přikázání milovat bližního svého. Láska k bližnímu není jen pěkná myšlenka, je to vědomý a smysluplný čin. Čin, který léčí bolavé srdce dárce i přijímajícího.“

Charitativní dary Svatých posledních dnů ve spolupráci s Oblastní charitou posilují mládež
 
Oblastní charita Třebíč byla založena v roce 1992 jako nezisková církevní organizace. Působí v sociální, zdravotní a humanitární oblasti. Také podporuje Program prevence mládeže, kde maximální důraz kladou na rozvoj samostatnosti a odpovědnosti mladých lidí. Tento program nabízí systematickou práci se všemi třídami školského systému po celou dobu docházky žáka na základní školu (6–15 let) a dva roky na gymnáziu (15–17 let). Je zaměřen zejména na následující oblasti: záškoláctví, šikana a extrémní agrese, extrémní sporty a rizikové chování, rasismus a xenofobie, rizikové sexuální chování, návykové chování a také problémy spojené se syndromem týrání a zanedbávání dětí a spektrum poruch příjmu potravy. 

Církevní humanitární organizace Latter-day Saint Charities darovala dvanáct tabletů Samsung, čímž podpořila mentory, kteří moderní technologie využívají jako nástroj při výuce a při přípravě na systematickou práci prezentovanou v Programu prevence mládeže. Tento program je vyučován na 11 různých školách na Třebíčsku v běžné vyučovací době.

Podle sestry Johnsonové je „program zaměřený na prevenci strukturován tak, aby pomohl mladým lidem poskytnout nástroje, jež jim pomohou se v životě pozitivně rozhodovat. Jeho cílem je pomoci studentům jednat a nebýt manipulováni.“ Dar od organizace Latter-day Saint Charities přispívá k usnadnění schopností mentorů vybavit mládež dovednostmi, které budou moci využívat po celý život.

Členové Církve a misionáři nacházejí radost ve službě během vánočního období a kompletují hygienické sady pro Dům Ronalda McDonalda v Praze

Členové Církve a misionáři se sešli 26. prosince 2023, aby sestavili a dodali dvě stě hygienických sad do Domu Ronalda McDonalda v Praze. Během vánočních prázdnin tak našli radost ze služby bližním. Sestra Johnsonová při této příležitosti řekla: „Mít rodinu nablízku je pro mladé pacienty stejně důležité jako samotná léčba. Tento projekt pomůže rodinám v malé míře pomoci na jejich cestě za zdravotní péčí.“ Dům Ronalda McDonalda v Praze otevřel své brány 24. listopadu 2022 a je prvním českým Domem Ronalda McDonalda. Vážně nemocné děti a jejich rodiny jsou podporovány poskytováním bezplatného ubytování a dalších podpůrných služeb či aktivit v Domě Ronalda McDonalda. Nachází se v areálu Fakultní nemocnice v Motole a od jeho otevření se v něm ubytovalo více než 200 rodin dětí hospitalizovaných nebo dlouhodobě léčených ve FN Motol. 

Hygienicke-sady-pro-Dum-Ronalda-McDonalda-Download Photo


 

Organizace Latter-day Saint Charities pomáhá s pracovníky LifeTool komunitě klientů se specifickými potřebami komunikace


Sociálně aktivizační služba LifeTool je nezisková organizace se sídlem v Praze. Pracovníci LifeTool s využitím technologií poskytují bezplatné konzultace a školení jednotlivcům s poruchami verbální komunikace. 

Organizace Latter-day Saint Charities darovala IRISBOND Hiru eye-tracking software společnosti LifeTool. Tato technologie poskytuje alternativní augmentativní komunikaci (AAC). Je to soubor nástrojů a strategií, které buď doplňují (Augment) nebo nahrazují (Alternative) přirozenou řeč lidí, kteří v důsledku různých okolností zažili ztrátu řeči a mají omezenou nebo žádnou motoriku rukou. Software nainstalovaný na iPadu převádí manipulaci s klávesnicí na slyšitelnou řeč pouze prostřednictvím pohybu očí a s pomocí technologie AAC.

Vzájemná spolupráce LifeTool a organizace Latter-day Saint Charities trvá již od zahájení jejich programu v roce 2013, kdy byly této sociální službě poskytnuty první tablety iPad. Cílem LifeTool stále zůstává zaměření se na pomoc jednotlivcům s poruchami neverbální komunikace dosáhnout nezávislosti a zlepšit kvalitu života. AAC pomáhá uživatelům vykonávat činnosti, které by bez použití takových zařízení nebyly možné. Tereza Hakl Pleskotová se po příjezdu Hiru podělila o následující: „Máme krásný den. Hiru dorazila s veškerým příslušenstvím v pořádku. Moc děkujeme za Vaši pomoc a práci.“ Starší Johnson uvedl: „Největším dopadem tohoto projektu je nezávislost a posílení sebevyjádření a komunikace, které uživatelé získávají prostřednictvím tohoto podpůrného komunikačního zařízení.“

tablety-LifetoolDownload Photo

Misionáři a členové se scházejí ke službě v Ostravě a ve spolupráci s Oblastní charitou kompletují hygienické balíčky pro lidi bez domova
 
22. května 2024 se v Ostravě sešli misionáři v čele s vedoucím misie, presidentem Darrinem M. Skousenem a jeho manželkou. Spolu se členy Církve a presidentem kůlu Janem Pohořelickým s manželkou se setkali se starším Dieterem F. Uchtdorfem z Kvora Dvanácti apoštolů, který přicestoval spolu se svou manželkou Harriet a jejich dcerou Antje Evansovou do místa, kde se v roce 1940 narodil. Misionáři a členové Církve si vyslechli slova staršího Uchtdorfa, jenž se poté i se svou rodinou připojil ke službě ve prospěch Charitního domu sv. Benedikta Labre v Ostravě. Tento dům je komunitním centrem pro muže a ženy. Jeho posláním je přinášet naději zranitelné populaci mužů a žen starších 18 let, kteří se ocitli v obtížné životní situaci a mohou být bez přístřeší. Nízkoprahové denní centrum poskytuje podmínky pro uspokojování základních potřeb těchto lidí v bezpečném prostředí. Centrum je v provozu od 1. března 2006 pod vedením Charity Ostrava.  

Dobrovolníci pro toto zařízení společně vytvářeli hygienické balíčky pro lidi bez domova a bylo sestaveno čtyři sta sad. Do společné práce se také zapojili Jana Němcová, vedoucí Charitního domu sv. Benedikta Labre, a Michal Tvrdý, který je terénním sociálním pracovníkem centra. Jana Němcová pak ve svém projevu ke shromážděným vyjádřila vděčnost těmito slovy: „Nikdy jsem nebyla svědkem toho, že se sešlo tolik mladých lidí, aby se starali o bezdomovce, jako dnes. Děkuji za Vaši přízeň.“ 
Misionáři a členové tak touto službou naplnili přikázání Páně milovat Boha a svého bližního.

Elder-Uchtdorf-in-Europe-2024Download Photo

Komunitní centrum pro lidi bez domova v Praze dostává pomoc od Humanitárního oddělení Církve

Poskytování pomoci při naplňování potřeb žen bez domova v Praze se stalo cílem nejnovějšího humanitárního projektu řízeného starším a sestrou Johnsonovými. Radka Honsová, ředitelka centra, uvedla: „Dostupnost hygienických potřeb a spodního prádla je velmi důležitá, má-li centrum uspokojit nároky lidí bez domova.“ Pro potřeby Komunitního centra pro bezdomovce bylo poskytnuto také nářadí pro údržbu komunitní zahrady a myčka na nádobí.

Cílem centra Jako doma je zaprvé odstranit stigma spojené s „bezdomovci“, zadruhé dokázat, že lidé bez domova jsou schopni a ochotni pracovat, zatřetí zapojit zranitelné a vyloučené lidi zpět do ve společnosti a za čtvrté podporovat ženy bez domova.

Centrum Jako doma, Radka s jejími kolegy, se snaží vytvořit prostředí podobné domovu – bezpečné, přátelské a respektující, kde je ženám bez domova poskytnuto jídlo, kde se mohou osprchovat nebo si vyprat oblečení. V tomto prostředí si také mohou odpočinout, studovat nebo číst. Ženy bez domova udržují v centru komunitní zahradu, která poskytuje příležitost učit se dovednostem a podílet se na prospěšných aktivitách. Centrum Jako doma také poskytuje bezplatné právní a sociální poradenství a podporuje restauraci „Kuchaři bez domova“, kde ženy bez domova představují své kuchařské umění.
 

Poznámka ke stylistice: Když podáváte informace o Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů, prosím použijte při první zmínce úplný název Církve. Více informací ohledně používání názvu Církve najdete v on-line dokumentu Stylistické pokyny.