Uprchlická krize na hranicích Ukrajiny představuje složitý problém, v jehož důsledku vznikají naléhavé a rozmanité požadavky na humanitární pomoc. Když 24. února tohoto roku tato krize vypukla, stanovila Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů okamžitě rámec pro integraci uprchlíků z řad členů Církve. Zaměřila se na vytvoření humanitárních středisek, jejichž úkolem je postarat se o okamžité potřeby uprchlíků, a na stanovení postupu, prostřednictvím kterého se mohou vysídlení jednotlivci a rodiny neprodleně spojit s místními kongregacemi Církve, jež jim mohou poskytnout dočasné ubytování, potraviny, další materiální pomoc, sociální kontakty a duchovní útočiště.
Když kteroukoli oblast světa postihne nějaká pohroma či katastrofa, Církev rychle vyhodnotí potřeby misionářů, členů a přátel. Převážná většina těch, jimž Církev poskytuje pomoc, nejčastěji nepatří k jejím členům, ale jedná se spíše o jejich přátele a sousedy z dané oblasti.
Církevní oddělení Služby pro sociální péči a podporu soběstačnosti (WSRS) se již od samého počátku krize po celé Evropě proaktivně zapojuje do stovek projektů zaměřených na humanitární pomoc.
Zmíněné oddělení ve spolupráci s místními církevními vedoucími a členy koordinuje pomoc určenou lidem bez rozdílu vyznání, která je poskytována na hraničních přechodech, v humanitárních střediscích a v místních církevních budovách.
V Polsku poskytují humanitární misionáři podporu dobrovolnickému úsilí, které probíhá ve velkém uprchlickém registračním středisku v místním Tescu. Několik mladých misionářů Církve zde uklízí, vydává jídlo a poskytuje pomoc s tlumočením. Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů darovala středisku notebook, aby pomohla koordinátorovi z řad dobrovolníků udržovat si přehled o ostatních dobrovolnících, a pračku, aby bylo možné urychlit praní mopů, ručníků a dalších věcí.
Dva bývalí misionáři z řad starších členů, kteří působili jako dobrovolníci na Slovensku, se přesunuli na několik měsíců do Polska, aby tam pomáhali s humanitárním úsilím na pomoc uprchlíkům jako zástupci pro technickou podporu. Věnují se koordinaci projektů, na kterých spolupracují s dalšími nevládními organizacemi. Například organizace Save the Children zajišťuje přesun čtyřiceti osiřelých dětí, které uvázly na Ukrajině, do nového domova v západním Polsku. Církev v rámci tohoto společného humanitárního úsilí darovala lůžkoviny, žehličky a rychlovarné konvice. Jedna dobrovolnice z řad starších členů si během přestávky v práci poblíž polsko-ukrajinské hranice povšimla neslyšícího páru, který seděl osamocen v rohu místnosti. Zamířila k nim a pozdravila je znakovou řečí, což jim na tváři vykouzlilo široký úsměv. Prostřednictvím znakové řeči lze obvykle efektivně komunikovat i v různých zemích.
V Maďarsku našla Církev nevládní organizaci, která si pro potřeby uprchlíků pronajala celý hotel. Tento hotel o 62 pokojích může poskytnout krátkodobé ubytování až třem stům žen a dětí. Církev pomůže uhradit náklady na jeho pronájem.
Na Slovensku Církev spolupracuje s organizací Nadácia Pro Futura na zajišťování dětské výživy a hygienických potřeb určených k distribuci matkám s kojenci či batolaty, které přicházejí na hranice. K dnešnímu datu se rozdalo čtyři sta balíčků. Církev rovněž zakoupila a darovala novou ledničku a kamna na dřevo uprchlickým střediskům v obci Baškovce.
V České republice Církev zřídila dvě uprchlická střediska. Jedno z nich se nachází poblíž Prahy v evropském komunitním centru Cumorah Academy. Toto zařízení nabízí ubytování, stravu a vzdělání téměř padesáti uprchlíkům z řad ukrajinských členů, z nichž osm se aktivně připravuje na službu na misii. Bylo zřízeno ještě jedno středisko, kde lze ubytovat až sto uprchlíků z řad členů Církve a poskytnout jim poté, co dorazí do České republiky, prvotní dočasné útočiště. Strava a ubytování jsou zde uprchlíkům poskytovány zdarma a místní členové Církve jim pomáhají s integrací ve městech, kde působí sbory a odbočky Církve, aby jim tak zajistili nejen sociální kontakty, ale i duchovní útočiště.
Island je malá a vzdálená země, ale i ona aktivně přijímá uprchlické rodiny a pečuje o ně. Jednou z nich je i členská rodina, která na Island uprchla z ukrajinské Oděsy. Církev na Islandu také finančně přispívá na humanitární úsilí zavedených nevládních organizací, které se zabývají pomocí vysídleným lidem z Ukrajiny. Na Island z Ukrajiny přijelo více než šest set vysídlených osob a každé z nich zde bylo zajištěno ubytování a práce. V jednom supermarketu v Reykjavíku mají zákazníci možnost nechat si při nákupu naúčtovat navíc pět set islandských korun jako dar na pomoc uprchlíkům.