Pěvecký sbor The Tabernacle Choir at Temple Square získal celou řadu ocenění a okouzlil posluchače po celém světě. Je sponzorován Církví Ježíše Krista Svatých posledních dnů.
Pět Evropanů bylo vybráno, aby zpívali se sborem v Salt Lake City v Utahu (USA). A to u příležitosti generální konference Církve, která se koná 5.–6. října 2024.
Těmito zpěváky jsou Christian Wolfert a Florence C. Meissner-Adamerová z Německa, Elise Gauthierová z Rakouska a Francie, Laura Echarri Hermosová ze Španělska a Nicolas Watbled z Francie.
- GlobalParticipants_01.jpg
- GlobalParticipants_02.jpg
- GlobalParticipants_03.jpeg
- GlobalParticipants_04.jpg
- GlobalParticipants_05.JPG
- GlobalParticipants_06.jpg
- GlobalParticipants_07.jpg
- GlobalParticipants_08.jpg
1 / 2 |
Kvůli náročnému rozvrhu zkoušek pěveckého sboru The Tabernacle Choir je nutné, aby jeho členové bydleli v blízkém okolí Salt Lake City, avšak v roce 2023 byl zahájen nový program pro zpěváky z celého světa s cílem zapojit i ty, kteří žijí mimo Spojené státy. Od té doby program pokračuje a ke sboru se na každé další generální konferenci připojují noví umělci z celého světa. Díky tomu mají také další zpěváci s výjimečným hudebním talentem příležitost na určitou dobu se ke sboru připojit a reprezentovat ho jako zástupci z různých koutů světa.
Když bylo Christianu Wolfertovi, který pochází z německého Stadthagenu a nyní žije ve Frankfurtu, sedm let, broukal si na lekci na shromáždění melodii a jeho učitelka řekla: „Kdo to tam vzadu tak falešně bručí?“ Bylo to proto, že již tehdy zpíval o oktávu níž než ostatní děti. To ale Christiana neodradilo a pokračoval ve zpěvu ve školních i církevních pěveckých sborech. Řekl: „Jsem vděčný za všechny, kteří mě podporovali při rozvoji mých pěveckých dovedností; měl jsem evidentně silný hlas, ale potřeboval jsem ho doladit, abych se trefoval do správných tónů.“ Jako mladý dospělý pomohl sestavit pěvecký sbor, který byl složen z jeho vrstevníků z Německa, Švýcarska, Norska a Dánska a který vystupoval po Evropě s repertoárem náboženských písní. Řekl k tomu: „Pociťovat Ducha znamená spojit se s Božstvem a to se mi daří lépe, když pociťuji Boží lásku a zpívám. Doufám, že všichni, kdo nás poslouchají, pociťují, jak je Bůh miluje.“
Všichni zájemci, kteří byli do tohoto pěveckého sboru pozváni na konkurz, museli poslat nahrávku, absolvovat on-line pohovor a technickou část konkurzu. Posledním požadavkem byl 15minutový on-line konkurz naživo s asistujícím dirigentem sboru The Tabernacle Choir Ryanem Murphym a s ředitelkou pěvecké školy sboru The Tabernacle Choir Cherilyn Worthenovou. „Těchto patnáct minut patřilo asi mezi ty nejnapínavější chvíle mého života!“ vysvětlil Christian.
Florence C. Meissner-Adamerová se narodila v Německu a vyrůstala ve Vídni. Hudbě se věnuje již od útlého dětství a zamilovala si ji. Nyní je v posledním ročníku studia medicíny na univerzitě v německém Tübingenu.
„Myslím, že hudbu podceňujeme. Je velmi mocným klíčem k tělu i duši. Hudba léčí,“ poznamenala. Když byla Florence vybrána do sboru The Tabernacle Choir v rámci programu pro zpěváky z celého světa, řekla: „Protože je mé studium medicíny velmi intenzivní a časově náročné, nemám moc času věnovat se hudbě do stejné míry, ale když už se opravdu potřebuji odreagovat, hudba vnese do mého života rovnováhu. Díky tomu, že jsem v rámci tohoto programu byla vybrána, mám pocit, že se mi něco vrátilo.“
Florence vyjádřila své nadšení z této příležitosti takto: „Velmi mě potěšilo, když jsem dostala nabídku spolupracovat s hudebně založenými členy z celého světa. Je to pro mě něco velmi, velmi výjimečného. Je to velká čest stát se prostřednictvím hudby zástupkyní Ježíše Krista ve světě.“
Elise Gauthierová je z této jedinečné příležitosti zpívat ve sboru The Tabernacle Choir také nadšená. Tato rodačka z Francie se v šesti letech začala učit hrát na housle a poté na klavír. Ve 12 letech začala při studiu na konzervatoři ve francouzském Brive la Gaillarde hrát na violu a zpívat v pěveckém sboru. Elise popsala svou lásku k hudbě takto: „Hudba nám umožňuje vyjadřovat to, co pouhými slovy popsat nelze, protože je to zkrátka příliš velkolepé.“
Na univerzitě vystudovala anglickou a americkou historii, literaturu a lingvistiku a získala bakalářský a magisterský titul. Hudbě se však věnovala i při studiu, protože ji má moc ráda. Po ukončení studia se rozhodla přestěhovat do Vídně, aby využila tamního hudebního prostředí a příležitostí k dalšímu vzdělávání. Elise uvedla: „Hudba pro mě byla vždy hluboce duchovní záležitostí a příležitost zpívat se sborem The Tabernacle Choir vnímám jako velké požehnání a projev Boží lásky.“
Tento pěvecký sbor si vytkl za cíl šířit po celém světě pokoj a uzdravení. V programovém prohlášení sboru se píše: „Pěvecký sbor The Tabernacle Choir at Temple Square hudebně ztvárňuje písně, které inspirují lidi po celém světě k tomu, aby lnuli těsněji k Bohu a pociťovali Boží lásku k Jeho dětem.“
Pro Lauru Echarri Hermosovou ze španělské Pamplony byla hudba v životě velmi důležitá již od útlého dětství. Její rodiče vždy hudbu milovali a ona ráda zpívala s tatínkem a sourozenci.
Před několika měsíci Laura zvažovala, zda má začít chodit zpívat do nějakého sboru, ale měla pocit, že na to nebude mít kvůli práci, studiu a dalším prioritám čas. Bavilo ji dirigovat pěvecké sbory v Církvi, ale cítila potřebu zpívat také s dalšími lidmi. Laura uvedla: „Týden poté, co jsem vyjádřila své pocity Pánu, jsem byla pozvána na konkurz do sboru The Tabernacle Choir.“ O tomto zážitku řekla: „To, že jsem dostala tuto příležitost, byl zázrak! Prolila jsem mnoho slz a nevěděla jsem, zda budu vybrána, ale pocítila jsem, že moje modlitba byla zodpovězena. Nebeský Otec vždy ví o našich pocitech i nejhlubších přáních.“
Zpěváci z celého světa odletěli do Salt Lake City před dvěma týdny, aby začali se sborem zkoušet. Kromě toho je každý účastník povolán jako vyslanec Církve, aby prostřednictvím hudby šířil dobrou vůli a víru. Tito zahraniční umělci mluví různými jazyky a jejich životní situace se liší. Všichni však sdílejí vášeň pro hudbu a touhu dělit se o ni s druhými.