Když lidé slyší o Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů, možná si nejprve představí misionáře s jmenovkou, jak navazují konverzaci s kolemjdoucími. Evropské sdělovací prostředky se znovu a znovu zabývají působením členů Církve na internetu. Průzkum mezi tuctem mladých Svatých posledních dnů z celé Evropy poskytuje přímé informace o tom, jak používají sociální platformy – konkrétně Instagram – a čím se odlišují.
Stejně jako ve svém off-line životě se většina mladých Svatých posledních dnů snaží i na internetu šířit dobro a pozitivitu a navazovat vztahy. Jejich příspěvky mohou splývat s příspěvky ostatních – vyzdvihují každodenní okamžiky – ale existuje významný rozdíl v tom, jak používají a vnímají sociální sítě. Tato odlišnost pramení z jejich základní víry v Ježíše Krista.
Jsou si vědomi mnoha výhod sociálních sítí, ale i jejich nevýhod. Jejich hlavním cílem, a to i při používání těchto sítí, je být „ve světě a ne ze světa“ tím, že se snaží následovat Kristův příklad a šířit dobro.

Jak poznat Svaté posledních dnů na Instagramu
Většina dotázaných Svatých posledních dnů uvedla, že používá sociální sítě do velké míry podobně jako kdokoli jiný. Udržují kontakt s přáteli prostřednictvím zpráv, užívají si zábavu při sledování videí, používají sítě jako únik od každodenního stresu a jsou informováni o životě ostatních.
Kromě možné zmínky o jejich náboženské příslušnosti – jako je odkaz na stránku týkající se evangelia, oblíbený verš z písem nebo inspirativní citát – mohou vypadat stejně jako kdokoli jiný.
Jak vypadají profily Svatých posledních dnů?
Z odpovědí těchto mladých lidí vyplývá, že na profilech Svatých posledních dnů je možné najít následující informace:
Sdílejí příspěvky o svém životním stylu, od každodenních okamžiků až po občasný „přiliv fotografií“, často prostřednictvím příběhů nebo příspěvků, aby informovali přátele a vedli si osobní deník. Časté jsou záliby a obsah související s profesí, včetně videí o běhání, obhajování určité značky, klipů se zpěvem, cestovatelských zážitků, mateřství, řízení podniku nebo propagace značky, vaření a sdílení kulturních poznatků.
Dalším opakujícím se tématem je náboženský obsah. Někteří Svatí posledních dnů se dělí o nauku evangelia a o to, čemu věří, nebo se prostě snaží druhé povzbudit pozitivním poselstvím. Zatímco někteří se o Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů zmiňují jen zřídka, pro jiné jde o ústřední součást jejich působení na sociálních sítích. Esther, mladá Svatá posledních dnů žijící ve Španělsku, řekla: „Sociální sítě mají být způsobem, jak naplnit naše tělo světlem, [a] způsobem, jak toto světlo šířit.“ V této souvislosti zmínila jeden verš z písem (3. Nefi 13:22).
Jak náboženství ovlivňuje jejich pohled na sociální sítě
Svatí posledních dnů se domnívají, že každý člověk má schopnost rozlišit pravdu od lži. Ve světě, kde se realita a umělá inteligence stále více prolínají, může být obrovské množství obsahu zahlcující. Navzdory tomu se tito mladí Svatí posledních dnů cítí připraveni na to, aby rozeznali dobré od špatného a aktivně na internetu vyhledávali povznášející obsah a zároveň se vyhýbali obsahu, který je v rozporu s jejich hodnotami.
Esther dále vysvětlila: „(Evangelium) ovlivňuje všechno, co dělám. Musím se rozhodnout, že se budu věnovat tomu, co mi pomáhá mít Ducha.“
Oliver, mladý dospělý z Rakouska, rovněž zmínil, že si je vědom obsahu, který pro něj „není normální“, i když pro ostatní může být. Popsal, jak nevhodná nebo zábavná média mohou odvádět pozornost od smysluplnějších oblastí života, a zdůraznil, že je zapotřebí, aby člověk při jejich používání zůstal ostražitý.
Saby Montoya de Angusová ve svém článku Odvádějí vás sociální sítě od toho, na čem záleží nejvíce? s odkazem na učení presidenta Dallina H. Oakse z Prvního předsednictva uvedla: „Samozřejmě, že je dobré věnovat se hodnotné zábavě nebo získávat zajímavé informace. Ale ne všechno z toho stojí za to, abychom tomu obětovali část svého života. Některé věci jsou lepší a jiné nejlepší.“
Haneia, švýcarská influencerka, vyjádřila podobné obavy z plýtvání časem na internetu a zdůraznila, že je důležité dávat pozor na to, kdo vás ovlivňuje. Je přesvědčena, že pravidelné sledování a používání médií může mít na náš život trvalý dopad.
Závažným problémem spojeným s používáním sociálních sítí je srovnávání se s druhými. Téměř všichni dotazovaní vyjádřili ohledně tohoto jevu obavy. Uznali však také pozitiva sociálních sítí, která pro mnohé převažují nad negativy.
Mnozí mladí Svatí posledních dnů pohlížejí na sociální sítě jako na způsob – a dokonce jako na zodpovědnost – jak šířit dobro. Snaží se být na internetu upřímní, navazovat skutečné vztahy a šířit pozitivitu. To často zahrnuje používání menšího počtu filtrů, sdílení povznášejícího obsahu, udržování kontaktu se svými blízkými a sdílení příspěvků s rozmyslem.
Studie z roku 2024, kterou zveřejnila americká Národní lékařská knihovna PubMed Central,1 se dotazovala mladých dospělých v Itálii na to, jak používají sociální sítě. Studie dospěla k závěru, že „interakce mezi hodnotami mladých lidí a hodnotami zprostředkovanými sociálními sítěmi je skutečně složitým a neustále se vyvíjejícím tématem… Místo toho, aby se mladí lidé zaměřili na sebepropagaci nebo uhlazenou a bezchybnou sebeprezentaci, volí nebo tvrdí, že oceňují autenticitu, pravost, na úkor falešných vyobrazení… V tomto ohledu může kritická mediální gramotnost pomoci rozvíjet schopnost hodnotit mediální obsah na základě osobních hodnot nebo vědomě a odpovědně využívat média k sebeprezentaci či tvorbě obsahu.“ (Tirocchi, 2024.)
Tento názor sdílejí i mladí Svatí posledních dnů, kteří se zúčastnili průzkumu. Přestože sociální sítě mají svá pozitiva i negativa, tito mladí lidé kladou důraz na informovanost a mediální gramotnost, aby se na těchto platformách pohybovali s rozmyslem.
CBUJ na Instagramu?
C.B.U.J. (Co by udělal Ježíš?) je slovní spojení, které často používají Svatí posledních dnů, aby se zaměřili na Kristův příklad.2 Účastníci průzkumu byli dotázáni: Pokud se Svatí posledních dnů snaží být jako Ježíš, co by podle vás udělal na Instagramu?
Odpovídali takto: „Zaměřoval by se na jednotlivce,“ což znamená, že by kontaktoval jednotlivce, navazoval s nimi smysluplné vztahy a upřímně se s nimi dělil o evangelium.
„Projevoval by lásku a šířil světlo do světa.“ Jeho profil si představovali jako povznášející, inspirující, láskyplný, šťastný, pozitivní, zábavný a inovativní.
„Učil by své pravdě.“ To neznamená vyhýbat se výměně názoru, ale být upřímný a opravdový. Ježíš by žil podle evangelia a dělil se o ně otevřeně, odstraňoval zmatek a k šíření svého poselství používal písma a učení.
Dokážete tedy na sociálních sítích rozpoznat aktivní Svaté posledních dnů?
Možná ano, možná ne. Jejich profily mohou splývat s ostatními, ale jejich vliv je zřejmý v tom, jak povznášejí, spojují a inspirují. V on-line světě přeplněném informacemi a sděleními je to možná ten druh přítomnosti, který stojí za povšimnutí.
Isabelle Davisová, autorka tohoto článku, patří ke generaci Z a studuje vztahy s veřejností na univerzitě Brighama Younga ve Spojených státech.
1Tirocchi, Simona. „Generation Z, values, and media: from influencers to BeReal, between visibility and authenticity.“ Frontiers in sociology vol. 8 1304093. 10 Jan. 2024, doi:10.3389/fsoc.2023.1304093
pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10809394/#abstract1
2 Editoři knihy „The Religions Book“, která byla poprvé vydána ve Velké Británii v roce 2013 nakladatelstvím Dorling Kindersley Limited, vybrali jako nadpis kapitoly o Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů toto: „Zeptejte se sami sebe: ‚Co by udělal Ježíš?‘ – následování Kristova příkladu“.