Téma

Polygamie

Svatí posledních dnů a praktikování plurálního manželství

Polygamie — nebo přesněji polygynie, sňatek více žen s jedním mužem — byla důležitou součástí učení Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů po dobu půl století. Její praktika začala během života Josepha Smitha, ale veřejně známou se stala za doby Brighama Younga. Dnes je praktikování polygamie v Církvi již více než 120 let přísně zakázáno.

V roce 1831 se zakladatel Církve, Joseph Smith, v modlitbě tázal Pána ohledně starozákonní praktiky plurálního manžeství. To vyústilo v božský pokyn obnovit tuto praktiku jako náboženskou zásadu.

Nově obrácení Svatí posledních dnů v 19. století vyrůstali v tradičních monogamních rodinách a bylo pro ně těžké přijmout, že by muž mohl mít více než jednu ženu. Bylo to pro ně stejně cizí jako pro většinu dnešních rodin v západním světě. Dokonce i Brigham Young, který později měl mnoho manželek a dětí, přiznal, že se zpočátku zásady plurálního manželství děsil.

V roce 1890 následně prezident Wilford Woodruff, čtvrtý prezident Církve, obdržel podle přesvědčení Svatých posledních dnů zjevení, v němž Bůh odvolal svůj příkaz k praktikování plurálního manželství. Prezident Woodruff vydal to, co je dnes známo jako „Manifest“, písemné prohlášení členům Církve i veřejnosti, které ukončilo praxi plurálního manželství.

Později, při popisu důvodů pro vydání Manifestu, prezident Woodruff řekl členům Církve: „Pán mi ukázal viděním a zjevením přesně to, co by nastalo, kdybychom neukončili tuto praktiku. Kdybychom ji neukončili, neměli byste zapotřebí … žádných lidí v tomto chrámu … neboť všechny (chrámové obřady) by byly v celé zemi ukončeny. … Vládl by zmatek … a z mnohých mužů by byli učiněni vězni. Toto trápení by přišlo na celou Církev a my bychom byli donuceni ukončiti tuto praktiku.“

Dnes si členové Církve váží obětí, které přinesli ti, kteří v počátcích Církve praktikovali polygamii. Tato praktika je však v církvi zakázána a žádná osoba nemůže zůstat členem, pokud praktikuje plurální manželství.

Standardní naukou Církve je monogamie, jak tomu vždy bylo, jak je uvedeno v Knize Mormonově (Jákob, 2. kapitola): „Pročež, bratří moji, slyšte mne a poslouchejte slovo Páně: Neboť žádný muž mezi vámi nebude míti leda jednu manželku; a souložnice nebude míti žádné. ... Neboť, budu-li chtíti, praví Pán zástupů, vzbuditi sobě símě, přikáži lidu svému; jinak bude poslouchati tyto věci.“

Jinými slovy, standardem Pánova lidu je monogamie, pokud Pán nezjeví jinak. Svatí posledních dnů věří, že období, kdy Církev praktikovala polygamii, bylo jednou z těchto výjimek.

Polygamní skupiny a jednotlivci v Utahu a jeho okolí často způsobují zmatek u příležitostných pozorovatelů i u návštěvníků zpravodajských médií. Polygamisté a polygamistické organizace v částech západních Spojených států a Kanady nemají žádnou souvislost s Církví Ježíše Krista Svatých posledních dnů, přestože je na ně někdy zavádějícím způsobem aplikován termín „Mormon“, běžně chápaný jako přezdívka pro Svaté posledních dnů .

Prezident Gordon B. Hinckley v říjnu 1998 na generální konferenci Církve uvedl následující prohlášení o polygamii: „Chci kategoricky prohlásit, že tato Církev nemá nic společného s těmi, kteří praktikují polygamii. Nejsou členy této Církve. Většina z nich nikdy nebyla členy. Jsou v rozporu s občanským zákonem. Vědí, že porušují zákon. Jsou podřízeni jeho trestům. Církev, samozřejmě, v této věci nemá žádnou pravomoc.

Pokud se zjistí, že některý z našich členů praktikuje plurální manželství, je exkomunikován, což je nejpřísnější trest, který Církev může uložit. Nejenže jsou tito lidé v přímém rozporu s občanským zákonem, ale porušují také zákon této Církve. Jeden z článků naší víry nás zavazuje. Říká: 'Věříme, že máme býti podřízeni králům, presidentům, vládcům a veřejným zástupcům, že máme býti poslušni zákona, že ho máme ctíti a podporovati.' (Články víry 1:12).”

Poznámka ke stylistice: Když podáváte informace o Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů, prosím použijte při první zmínce úplný název Církve. Více informací ohledně používání názvu Církve najdete v on-line dokumentu Stylistické pokyny.